Ako dávkovať vitamín C?

Denná doporučená dávka vitamínu C závisí na veku, pohlaví, na životnom štýle a na mnohých ďalších faktoroch. V ČR je priemerná denná doporučená dávka pre bežných nešportujúcich jedincov 60mg na jeden deň. Pre deti od 3-10 rokov sa odporúča dávka polovičná. Potreba vitamínu C však výrazne stúpa pri vyššej telesnej záťaži, infekčných ochoreniach, strese a pri fajčení.

Mnohí ste si iste všimli celý rad protichodných informácií o vitamíne C. Zopár lekárov ho vrelo svojím pacientom odporúča, iní zase svojím pacientom, tvrdo povediac, vymývajú mozgy informáciami typu “Céčko sa zdržuje v obličkách a vytvára kamene”, a hneď na to vravia, že “máte drahý moč”, lebo vitamín C sa v tele nijako nezdržiava a všetok sa vyplavuje močom z tela von.

Odporúčacie denné dávky (ODD) vitamínu C mnohých vedcov metabolickej integrovanej medicíny aj vedcov z prostredia biochémie, vrátane držiteľa Nobelovej ceny profesora Linusa Paulinga, sú v úplnom rozpore s ODD, ktoré jednostajne uvádzajú ortodoxné medicínske inštitúcie, prikláňajúce sa a sponzorované fabrikami na výrobu a predaj chemických liekov.

Zvyčajne sa odporúča každému zdravému človeku, staršiemu viac ako 3 roky, denne prijímať minimálne 3000 mg vitamínu C, na udržanie si optimálneho zdravia. Viac sa odporúča v období tehotenstva (6000mg), avšak pri rôznych chorobách sa podávajú dávky v rozpätí od 20 000 do 300 000 mg denne. Pre prehľadnosť uvádzame dávkovanie pre jednotlivé prípady:

  • 60-95 mg - odporúčania medicínskych úradov
  • 3000 mg - odporúčacie dávky organizácie The Vitamin C Foundation
  • 6000-18000 mg - odporúčacie dávky profesora Paulinga
  • 6000-9000 mg - tehotenstvo
  • 6000-18000 mg - srdcové ochorenia
  • 14000-30000 mg - rakoviny
  • 20000-300000 mg - vážne infekčné ochorenia

Odporúčanie profesora Linusa Paulinga bolo výsledkom jeho dlhodobého výskumu, pri ktorom zistil, že človek si nedokáže sám vytvoriť vitamin C tak, ako si ho v masívných množstvách vytváraju zvieratá. Človek by nikdy nedokázal zjesť take obrovské množstvo ovocia, aby si vytvoril dostatok vitamínu C, potrebného na zvládnutie chorôb.

Vitamín C expert Dr Thomas E. Levy odporúča od 6000 do 12000 mg denne.

Dr Robert Cathcart tvrdí, že virtuálne každý človek znesie dennú dávku 4000 mg vitamínu C denne v orálnej forme. Pri ľahšich ochoreniach odporúča prijímať zhruba 16000 mg denne, pričom sa dávky postupne zvyšujú na 16 000 za účelom dosiahnutia žalúdočnej tolerancie.

The Vitamin C Foundation odporúča prijímať ročným deťom 1000 mg a dvojročným deťom 2000 mg denne.

V prípade nádchy a podobných bakteriálnych ochoreniach, či začínajúcej chrípky sa odporúča pri prvých príznakoch podávať každú hodinu 500 až 1000 mg vitamínu C alebo vitamínu ESTER-C (askorbát vápenatý), ktorý je zvláštne upravený tak, že sa uvoľňuje v tele pomaly, dlhšie v tele zotrváva a je Ph neutrálny a preto nespôsubuje prekyslenie žalúdka a teda žalúdočné potiaže, ako hnačky.

V prípade podobných potiaži pri obyčajnom vitamíne C treba dávky znížiž a postupne ich zvyšovať.

Veľmi dôležité je prijímať dostatok čistej vody, čo predstavuje objem minimálne 2 až 2 a pol litra vody denne pre zdravého človeka a až 3 litre pre človeka trpiaceho na rakovinu. Toľko by mal však prijať každý človek a to bez ohľadu na to, či prijíma vitamin C alebo nie.

Kampaň za pravdu v medicíne vám v dohľadnej dobe prinesie viac informácií na túto dôležitú tému.

 

Zdroj: internet